Beauty Point, Parfume

Si të aplikoni parfumin: 8 sekrete për t’i bërë aromat tuaja të qëndrueshme

Aplikimi i parfumit tuaj është ndoshta hapi i fundit në rutinën tuaj të bukurisë – një spërkatje këtu, një lakim atje dhe ju jeni jashtë derës. Ju as nuk mund të mendoni se si të aplikoni parfum sepse mirë, duket kaq e thjeshtë. Por ka më shumë se sa duket kur bëhet fjalë për veshjen e aromave. Vendi ku spërkatni parfum në trupin tuaj, sa shumë e spërkatni dhe madje edhe ku e ruani mund të ndikojë se sa do të zgjasë aroma në lëkurë dhe në shishe.

Dëshironi të siguroheni që po aplikoni dhe kujdeseni për aromën tuaj të preferuar si një profesionist? Këtu janë 8 këshilla thelbësore se si të aplikoni parfum për ta bërë aromën tuaj të qëndrueshme.

  1. Mos e fërkoni parfumin në lëkurën tuaj.

Me siguri e keni parë mamin, gjyshen ose shoqet tuaja duke lyer parfum në kyçet e dorës dhe më pas duke i fërkuar së bashku. Është një nga zakonet e para të aromës që kemi mësuar ndonjëherë. Por fërkimi i parfumit në lëkurën tuaj në këtë mënyrë bën që notat e sipërme të aromës të zbehen dhe të avullojnë përpara se të qetësohen. Kjo do të thotë se shënimet që ju bënë të bini në fillim për aromën nuk përkthehen kurrë në lëkurën tuaj.

  1. Spërkateni në pikat tuaja të pulsit.

Pyesni saktësisht se ku të spërkatni parfumin? Përqendrohuni në pikat tuaja të pulsit. Këto janë zona ku venat tuaja janë më afër lëkurës tuaj, kështu që ju mund të ndjeni pulsin tuaj. Janë vende si pjesa e brendshme e kyçeve të dorës, bërrylat e brendshme, poshtë barkut, pas pjesëve të veshit dhe pjesa e pasme e gjunjëve. Këto pika të ngrohta në trupin tuaj lëshojnë nxehtësi shtesë të trupit, e cila ndihmon në përhapjen e natyrshme të aromës. Për të aplikuar parfum në pikat tuaja të pulsit, spërkatni ose lyejeni atë në disa ose të gjitha, dhe aroma juaj do të qëndrojë gjatë gjithë ditës.

  1. Ku e ruani parfumin tuaj ka rëndësi.

Ruajtja e aromës suaj në banjën tuaj, ku avulli nga dushi i përditshëm mund të ndërveprojë me to është jo-jo. Uji, lagështia dhe ndryshimi drastik i temperaturës mund të ndryshojnë përbërjen e një parfumi dhe të shkurtojnë jetëgjatësinë e shishes tuaj të preferuar. Për më tepër, çdo formë drite mund të prishë përbërjen e një parfumi. Përgjigja: një vend i freskët, i errët dhe i thatë. Përpara se të groposni shishet në dollapin tuaj, provoni brenda një komode gjumi ose një sirtar koti ose thjesht, brenda kutisë ku hynte aroma juaj.

4.Spritz, pastaj shijoni parfumin tuaj.

A keni qenë ndonjëherë pak metra larg dikujt dhe e keni gjetur veten të tronditur nga era e fortë e parfumit të tij? Çelësi për ta mbajtur parfumin tuaj të këndshëm, por jo të jashtëzakonshëm është ta shpërndani atë në të gjithë, në vend që ta përqendroni në një zonë. Në vend që ta spërkatni parfumin kudo, lyejeni atë në pikat tuaja të pulsit dhe më pas bëni atë që ne e quajmë “spritz and step”. spërkatni parfumin tuaj përpara jush.

  1. Mos u shqetsoni ne qoftë se spërkatni rrobat tuaja.

Duke folur për rrobat, të aplikoni pak parfum në veshjet tuaja është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur aromën tuaj gjatë gjithë ditës, vetëm sigurohuni që të mos jetë diçka që mund të njollosë.

  1. Aplikojeni atë pas dushit.

Shumë prej nesh aplikojnë parfum si hapin e fundit përpara se të dalin nga dera, por parfumi në fakt është në gjendje të përthithet më mirë në lëkurë kur është e ngrohtë dhe poret janë të hapura. Prandaj, është mirë ta aplikoni atë pas dushit kur lëkura është tharë, por ende e ngrohtë.

  1. Hidratoni fillimisht.

Duke folur për lëkurën e thatë, parfumi shpesh avullon shpejt në lëkurën që është super e thatë. Në vend të kësaj, provoni ta spërkatni mbi një shtresë të lehtë locion trupi pa aromë ose një prekje vazelinë. Ndërsa këta hidratues e mbajnë lëkurën tuaj të butë, ata gjithashtu u japin vajrave të parfumit diçka për t’u kapur në mënyrë që aroma juaj të zgjasë për më gjatë.

  1. Shpërndani vetëm disa formula në flokët tuaj.

Përveç pikave të pulsit, spërkatja e pak parfumit në flokë është shpesh një gjë e zakonshme. Ka kuptim, kur rrotulloni kokën përreth ose kur fryn era, do të lëshoni pak aromën tuaj të veçantë. Por nuk duhet domosdoshmërisht të vendosni çdo formulë parfumi në flokët tuaj.

Për shembull, formulat me bazë alkooli si parfumi dhe disa eau de toilette ose kolonë mund të thajnë fijet tuaja. Në vend të kësaj, ju do të dëshironi të aplikoni vetëm vajra të pastër parfumi në flokë ose të siguroheni që formula juaj të jetë me bazë uji dhe jo me bazë alkooli.